понедељак, 17. децембар 2012.

Кажеш школа ти је тешка?

Погледај ово и размисли још једним!

понедељак, 12. новембар 2012.

Чудесни свет детињства


    Петаци, очекују се ваши радови у електронској верзији!

 

    Збирка успешних радова добровољаца који су читали саставе на часу биће постављена на школском сајту, јер смо еколошки свесни и савесни, а уз све то нисмо у прилици да штампамо књижице.

четвртак, 8. новембар 2012.

Књижевно вече

Најављујемо



 
 
 Књижевно вече у Културном центру Раковица
26. новембра у 19 часова
                      промоција књиге „РЕМИНИСЦЕНЦИЈА“ др. Здравка Стојановића
                                                                      улаз слободан
 
 

среда, 7. новембар 2012.

Идемо у позориште




14.11.2012. у 20 часова гледамо представу "КИРИЈА"  






Текст по мотивима ,,КИРИЈЕ" БРАНИСЛАВА НУШИЋА: Радослав Златан Дорић
Режија: Радослав Златан Дорић

Сценограф / Костимограф: ВЕСНА РАДОВИЋ
Композитор: Мирољуб Аранђеловић Расински
Кореограф: ПЈЕР РАЈКОВИЋ


Текст по мотивима ,,КИРИЈЕ" БРАНИСЛАВА НУШИЋА: Радослав Златан Дорић
Режија: Радослав Златан Дорић
Сценограф / Костимограф: ВЕСНА РАДОВИЋ
Композитор: Мирољуб Аранђеловић Расински
Кореограф: ПЈЕР РАЈКОВИЋ


Играју:
Љиљана Благојевић, Бранко Ђурић, Бора Ненић, Сташа Радуловић, Милица Јанкетић, Стефан Трифуновић, Никола Илић, Предраг Јовановић

уторак, 16. октобар 2012.

Решење данашње дилеме - Ко су јањичари? Шта је харач?

Када неко одводи дете које има новац, да ли је то јањичарски харач? 

Харач је лични порез, главарина у Османском царству. Наплаћивао се од сваке мушке немуслиманске главе, као врста откупа од ропства. Давао је право на личну и имовинску сигурност као и право на ослобађање од војне обавезе. Харач је био доказ верности султану, па су побуне немуслиманског становништва често почињале неплаћањем харача.

Јањичари (на турском: Yeniçeri, што значи Нова војска) били ‎су турске пешадијске трупе у својству личних телохранитеља ‎‎отоманских султана. Трупе воде порекло из 14. века; основао их је Мурат I‎, а трупе су укинуте (и масакриране) 1826. године по наређењу султана ‎‎Махмуда II када су постали претња за његову владавину. ‎
Јаничари су били организовани у почетку од Турака, а касније од хришћанске деце отетих или по другим основама одузетих од родитеља (Данак у крви), најчешче са подручја Кавказа и делова Балкана, који би преласком на ислам имали право припадности јаничарским јединицама.

субота, 13. октобар 2012.

Ништа лакше од поправљања оцене

Многи су разлози, а један је вама сада најважнији...
поправљање оцене!
Како? Лако!
 Упутство те чека на другом спрату испред учионице.





Петаци, седмаци, ако желите боље оцене, а не иде вам граматика,учење песмица,
писање састава или анализа, можете читањемда дођете до боље оцене.
Не очекуј поклон. Заслужи оцену.

Када прочиташ књигу(роман - преко 100 страна, збирка песама – преко 300),напиши извештај и предај наставници српског језика.

Непотпуни и несамостално написани извештаји се не прихватају!
Извештаји се пишу руком, на папиру, не штампају се и не копирају са интернета.

Прихватају се извештаји о романима,а уколико желиш да анализираш поезију учини то као на часу (мотиви, тема, стилске фигуре, песничке слике...).
Извештај мора да садржи:
Наслов и име аутора, годину и место издања књиге, број страна, време читања ( у ком периоду је књига прочитана), тема дела, време и место дешавања радње, попис и карактеристике главних и споредних јунака, детаљно препричана радње.
Важно је да у дневнику читања сачуваш лепе мисли и описе, смешне сцене или дијалоге  које су уочене у току читања.
Најважније је мишљење о делу и препорука за читање уколико процењујеш да би се  одабрано дело допало другарима.

Потруди се да буду читко написани, јер ће најбољи извештаји бити истакнути на паноу „Лето у граду лепше је уз књигу у хладу“.
До 15.12.  треба да предаш три извештаја и поправиш оцену на крају првог полугодишта. Дневник читања за друго полугодиште се води до 15.05. и требало би да садржи пет извештаја.
Извештаје можеш предавати појединачно или све заједно до назначеног рока. 




Ђурини таленти

Као и сваке године учествујемо у конкурсу културно - издавачког центра Српска кућа из Пожаревца. Као и сваке године песме наших ученика се објаве!
Пошто је велики број пристиглих радова, понекад се деси да се песме објаве са закашњењем од годину дана, а то само потврђује квалитет ваших радова.
Међу прошлогодишњим талентима су се нашле 
Ксенија Јовићевић, Ана Стевановић и Теодора Марјановић. 
Књига се налази у библиотеци и свима је доступна.
Конкурс траје целе године и песме сакупља твоја наставница српског језика.


четвртак, 4. октобар 2012.

Школски дан на Сајму књига


Седмаци, 
припремите џепарац, сагалсност родитеља и крећемо!




За више информација кликните на слику

уторак, 28. август 2012.

"Дечји дан" у Народној библиотеци Србије


Народна библиотека Србије 1. септембра 2012. од 11 до 19 часова први пут организује "Дечји дан", поводом почетка нове школске године.
У години јубилеја у којој национална библиотека обележава 180 година постојања, покретање Дечје Народне библиотеке Србије има за циљ да се деца већ од  предшколских дана формирају на правим вредностима заснованих на знању, култури, образовању и информисању. Тим поводом, у Народној библиотеци Србије одвијаће се програм посвећен деци који ће обухватити креативне радионице  на којима ће најмлађи посетиоци сазнати како су настајале рукописне књиге, о путу наше ћирилице кроз векове, а старији ученици ће разрешавати и тајнопис.
У програму ће учествовати и наши истакнути писци, илустратори и глумци:  Војислав Брајовић, Љубивоје Ршумовић, Иван Јевтовић, Александар Бугарин, Урош Петровић, Димитрије Големовић и Марија Бишоф. Наши познати уметници читаће бајке, рецитовати песме, разговарати са децом, уписивати нове чланове НБС, глумити, цртати и организовати мала такмичења у циљу подршке националној библиотеци да се деца успешно укључе и интегришу у рад  најстарије и најзначајније институције кулутре у Србији.
Тим догађајем биће свечано представљен нови стални простор за реализацију програма ,,Дечја Народна библиотека Србије`` који је отпочет ове године.

У завршном делу програма, у 18 часова, талентовани ученици музичких школа одржаће концерт на клавиру који је после дужег периода репариран.
Целодневни програм Дечје Народне библиотеке Србије означава почетак нове етапе у будућем активном  и интензивном културном деловању националне библиотеке посвећене младим и најмлађим ученицима. 


среда, 27. јун 2012.

Мотивација

Дупке пуни бразилски затвори одлучили су затвореницима понудити опцију смањења затворске казне, под условом да заволе читање. Понуда гласи: четири дана мање за сваку прочитану књигу.

Затвореници у четири државна затвора, међу којима се налазе и неки од најопаснијих бразилских криминалаца, добит ће могућност да прочитају до 12 дјела из књижевности, филозофије и науке, те на тај начин себи смање дужину затворске казне за максимално 48 дана, најавила је бразилска влада, пренио Реутерс.

Читање сваке књиге затвореници могу 'растегнути' на четири седмице, а након тога требају написати есеј о прочитаном.

Ипак, могућност се неће односити на све затворенике, него ће опцију да читањем убрзају излазак на слободу добити они за које посебна комисија одлучу тако.

„Особа може изаћи из затвора просвјећенија и са више знања о свијету, а самим тим и бити боља особа“, мишљење је адвоката из Сао Паула, Андреа Кехдија, који води пројекат донације књига бразилским затворима.
Извор информација: 
Radiosarajevo.ba

субота, 23. јун 2012.

Неколико сугестија уколико нешто (не)планирате од септембра

Погледајте на овом линку како изгледа табеларни преглед образовно-васпитног рада основне школе за школску  2012/2013. годину.